mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

Соопштение 22.12.2016

 • 22 декември 2016
 • Број на прегледи: 655
 • 0 Коментари
Соопштение 22.12.2016
Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на прес конференција информираше за манифестацијата “Град во Градот 4“, која ќе се одржи на 31.12.2016, на Сквер Јадран.

12 јавори и 420 садници на булеварот “Св. Климент Охридски“, спроти бензинската на Макпетрол

 • 22 декември 2016
 • Број на прегледи: 92
 • 0 Коментари
12 јавори и 420 садници на булеварот “Св. Климент Охридски“, спроти бензинската на Макпетрол
Општина Центар започна со хортикултурно уредување на просторот на булеварот “Св. Климент Охридски“, спроти бензинската Макпетрол која се наоѓа на улицата “Орце Николов“.

Втора сесија на буџетски форум на општина Центар

 • 22 декември 2016
 • Број на прегледи: 130
 • 0 Коментари
Втора сесија на буџетски форум на општина Центар
Центарот на заедницата на општина Центар во соработка со општина Центар Ве поканува на втората сесија на буџетскиот форум кој ќе се одржи на 22.12.2016 (четврток) со почеток во 18.00 часот во Хотел Холидеј Ин, сала Милениум.

Соопштение

 • 21 декември 2016
 • Број на прегледи: 177
 • 0 Коментари
Соопштение
По јавните апели за откажување на новогодишните прослави од страна на општините, со цел донирање на срествата во хуманитарни цели, општина Центар сака да ја информира јавноста дека во моментот се ревидираат договорите и правните последици за ваквата одлука.

Дочек на 2017-та на Сквер Јадран со Јура Стублиќ и Филм

 • 20 декември 2016
 • Број на прегледи: 424
 • 0 Коментари
Дочек на 2017-та на Сквер Јадран со Јура Стублиќ и Филм
Општина Центар и годинава ја организира манифестацијата “Град во Градот 4“. На познатата локација, Сквер Јадран, центарци, скопјани, но и граѓани од цела Македонија, новата 2017-та година ќе ја дочекаат со македонските хип хоп пионери, С.А.Ф.,со Јура Стублиќ и Филм и со Забрането Пушење.

Повик за доделување грантови на граѓански организации од областа на културата во општина Центар

 • 19 декември 2016
 • Број на прегледи: 158
 • 0 Коментари
Повик за доделување грантови на граѓански организации од областа на културата во општина Центар
ГРАЃАНСКО УЧЕСТВО ЗА ЛОКАЛНА ДЕМОКРАТИЈА

Повик за доделување грантови на граѓански организации од областа на културата во општините Струга, Струмица и Центар.

Општина Центар продолжува со борбата против бучавата

 • 16 декември 2016
 • Број на прегледи: 171
 • 0 Коментари
Општина Центар продолжува со борбата против бучавата
Казните за одговорните и за правните лица ќе бидат изречени според позитивните законски прописи.

Општина Центар ја санкционира дивоградбата на улиците “Самоилова“ и “Никола Карев“

 • 15 декември 2016
 • Број на прегледи: 130
 • 0 Коментари
Општина Центар ја санкционира дивоградбата на улиците “Самоилова“ и “Никола Карев“
Општина Центар спречи да никне дивоградба на аголот на улиците “Самоилова“ и булеварот “Никола Карев“. Овластен градежен инспектор го затвори градилиштето,  со што се стопира градбата.

Ново зеленило сред бетонот во Градски sид

 • 14 декември 2016
 • Број на прегледи: 204
 • 0 Коментари
Ново зеленило сред бетонот во Градски sид
Плочникот во Градски sид, позади поранешна “Агромеханика“, сега е нова, зелена оаза сред бетонот и со доаѓањето на пролетта ќе биде идеално и мирно место за дружење и рекреација на околните станари и посетителите.
Прва 45678910111213 Последна