mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

„Златната четворка“ од Центар ја одушеви публиката на Меѓународен фестивал во Истанбул

 • 16 мај 2018
 • Број на прегледи: 104
 • 0 Коментари
„Златната четворка“ од Центар ја одушеви публиката на Меѓународен фестивал во Истанбул
Бисера, Ана, Леона и Јана, се четирите девојки од Центар кои го кренаа Истанбул на нозе. „Златната четворка“ ја одушеви публиката на 9-от Интернационален фестивал на уметнички дијалог што се одржа во организација на општина Бијоглу, Истанбул. 

Промовиран проектот “Полицајци – велосипедисти“ во Центар

 • 8 мај 2018
 • Број на прегледи: 86
 • 0 Коментари
Промовиран проектот “Полицајци – велосипедисти“ во Центар
Денеска пред СВР Скопје –Полициска станица Центар беше промовиран проектот “Полицајци – велосипедисти“.

Жбогар до учениците од Центар: Македонија треба што поскоро да стане дел од Европското семејство на кое му припаѓа

 • 8 мај 2018
 • Број на прегледи: 266
 • 0 Коментари
Жбогар до учениците од Центар: Македонија треба што поскоро да стане дел од Европското семејство на кое му припаѓа

 Учениците од 7- те основни училишта во општина Центар, денеска пееја и танцуваа во ритамот на Европа.

Тринаесетти пат по ред,  општина Центар заедно со делегацијата на ЕУ во РМ го организираше Европскиот хепенинг, приклучувајќи се на кампањата  „Европска година на културното наследство 2018 “.

Општина Центар учествуваше на Виз Ер Скопски маратон

 • 6 мај 2018
 • Број на прегледи: 142
 • 0 Коментари
Општина Центар учествуваше на Виз Ер Скопски маратон
Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ го означи стартот на трката  од 5 километри на Виз Ер Скопски маратон.Во оваа најмасовна трка учествуваа и екипите на општина Центар и ЈП ПОЦ ,  успешно ја истрчаа делницата и стигнаа на целта.

Екипата на ООУ„ 11 Октомври“ најуспешна во ракомет во „ Лига Центар 2017/2018“

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 140
 • 0 Коментари
Екипата на ООУ„ 11 Октомври“ најуспешна во ракомет во „ Лига Центар 2017/2018“
Четиристотини ученици спортски навиваа за најдобрите екипи во ракомет. Вчера во рамките на училишните спортски игри „ Лига Центар 2017/2018“ се одржаа двата финални натпревари во ракомет за прво и трето место.

Балканскиот турнир во борење се одржа во општина Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 37
 • 0 Коментари
Балканскиот турнир во борење се одржа во општина Центар
Денеска во ООУ „11 Октомври“ во општина Центар се одржа третиот балкански турнир во борење-слободен стил за млади и жени. На турнирот учествуваа 12 екипи од  Србија, Бугарија, Косово и Македонија.

Општинската администрација го чистеше Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 78
 • 0 Коментари
Општинската администрација го чистеше Центар

Вработените во општина Центар заедно со градоначалникот Саша Богдановиќ денеска се приклучија на акцијата на ЗЕЛС за генерално чистење на општината.

Координирана контрола во локалите во Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 50
 • 0 Коментари
Координирана контрола во локалите во Центар
Општина Центар,  како носител, во заедничка акција со УЈП, МВР, СВР Скопје, Градски паркинг и ЈП ПОЦ, синоќа беа во контрола на 20 угостителски објекти во Дебар Маало, улица Македонија, Пролет и во други делови на територија на општината. 

Европска година на културното наследство 2018

 • 4 мај 2018
 • Број на прегледи: 99
 • 0 Коментари
Европска година на културното наследство 2018

Општина Центар се приклучи во кампањата на Европската Унија во проектот „Европска година на културното наследство 2018“.  Денеска се одржа квиз натпревар во кој учениците од седумте основни општински училишта се натпреваруваа во познавање на културното наследство.

Прва 3456789101112 Последна