mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Општина Центар и ПС Центар: Заштитете го домот од кражби

 • 13 април 2018
 • Број на прегледи: 176
 • 0 Коментари
Општина Центар и ПС Центар: Заштитете го домот од кражби

Општина Центар и Полициската станица Центар втора година по ред го реализираат проектот „Превенција од имотни деликти – кражби во куќи и станови и кражби на возила“.

Богдановиќ на средба со тимот на филмот „Заробено време“

 • 12 април 2018
 • Број на прегледи: 101
 • 0 Коментари
Богдановиќ на средба со тимот на филмот „Заробено време“

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ оствари средба со тимот кој го реализираше документарниот филм  „Заробено време“, предводен од Пеца Поповиќ и Милан Никодијевиќ.

За Зелен Центар

 • 11 април 2018
 • Број на прегледи: 162
 • 1 Коментари
За Зелен Центар

Привршуваат подготовките за започнување на акцијата “„ За Зелен Центар. До сега рекордни 12 милиони и 150 илјади денари општина Центар   одвои  за реконструкција   и одржување на зеленилото.

Општина Центар и Филозофскиот факултет потпишаа Меморандум за соработка

 • 10 април 2018
 • Број на прегледи: 888
 • 0 Коментари
Општина Центар и Филозофскиот факултет потпишаа Меморандум за соработка

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ и деканот на Филозофски факултет при Универитетот  „Св.Кирил и Методиј проф.д-р Ратко Дуев потпишаа Меморандум за соработка.

Демант

 • 10 април 2018
 • Број на прегледи: 159
 • 0 Коментари
Демант

Општина Центар најостро ги демантира  искажаните ставови на Марина Билбиловска, претседател на здружението на родители на деца со церебрална парализа.

Со пајак се расчистуваа непрописно паркираните возила под „Гоце Делчев“

 • 10 април 2018
 • Број на прегледи: 70
 • 0 Коментари
Со пајак се расчистуваа непрописно паркираните возила под „Гоце Делчев“

Граѓаните реагираа на непрописно паркирани возила под мостот „Гоце Делчев“

Учениците од ООУ „Кочо Рацин“во посета на општина Центар

 • 10 април 2018
 • Број на прегледи: 103
 • 0 Коментари
Учениците од ООУ „Кочо Рацин“во посета на општина Центар

 Учениците од четврто одделение од ООУ „Кочо Рацин“ денеска беа во посета на општина Центар. Проектот  се спроведува по предметот „Општество“ на тема „Локална самоуправа“.

Општина Центар адаптираше современ простор за времен престој на децата со церебрална парализа

 • 9 април 2018
 • Број на прегледи: 74
 • 0 Коментари
Општина Центар адаптираше современ простор за времен престој на децата со церебрална парализа

Од наредната недела , 40 деца од  Центарот за деца со церебрална парализа  ќе  се преселат во нов времен објект до ООУ „ 11 Октомври“, кој е во сопственост на општина Центар.

Баба Божана до Богдановиќ: Да не беше негувателката Соња, зимава немаше кој да ни купи леб и лекови

 • 5 април 2018
 • Број на прегледи: 114
 • 0 Коментари
Баба Божана до Богдановиќ: Да не беше негувателката Соња, зимава немаше кој да ни купи леб и лекови

95 годишната Митра е тешко подвижна и има сериозни проблеми со бубрезите.

 „Младите ни побегнаа  во странство и ако не е грижата од општина Центар не знам како ќе се снајдам и ќе преживеам. Градоначалниче многу сум ви благодарна“, му порача баба Митра на градоначалникот Саша Богдановиќ кој денеска и го врачи Решението за  нега во домашни услови.

Прва 3456789101112 Последна