mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

Реакција на општина Центар на прес конференцијата на советникот Јордан Ристески од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ

 • 10 јануари 2017
 • Број на прегледи: 73
 • 0 Коментари
Реакција на општина Центар на прес конференцијата на советникот Јордан Ристески од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ
Креаторите на најкриминалниот проект "Скопје 2014" продолжуваат со негативната и приземна кампања кон општинс Центар.

Центар, прв со конкретна помош за бездомниците

 • 10 јануари 2017
 • Број на прегледи: 493
 • 0 Коментари
Центар, прв со конкретна помош за бездомниците
Преноќувалиштето за лицата кои немаат кров над глава, како што најавија денеска на прес конференција директорот на ЈП “ПОЦ“, Саша Богдановиќ и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе функционира за да им се помогне на овие лица за време на екстремно ниските температури.

Oпштина Центар ги зголеми средствата за КК Работнички

 • 8 јануари 2017
 • Број на прегледи: 177
 • 0 Коментари
Oпштина Центар ги зголеми средствата за КК Работнички

Смешни се тврдењата на советникот Богдановски, дека ситуацијата во КК Работнички е страотна. Откога е дојдена новата власт во Општина Центар, значително се зголемени средствата кои се одвојуваат за најтрофејниот македонски кошаркарски бренд.

Промовирана “Мапата на млади на општина Центар“

 • 5 јануари 2017
 • Број на прегледи: 238
 • 0 Коментари
Промовирана “Мапата на млади на општина Центар“
Во Канцеларијата за млади беше одржа последната активност во 2106 година. Настан на кој беше промовирана "Мапата за млади на општина Центар" која е дел од проектот "My City-Youth City". Проектот е дел од платформата "Balkan regional platform for participation and dialogue", и е изработен во партнерство на општина Центар и канцеларијата на АЛДА во Скопје.

Снегот во Центар се чисти нон-стоп, до 8 часот фрлени 14 тони сол

 • 5 јануари 2017
 • Број на прегледи: 90
 • 0 Коментари
Снегот во Центар се чисти нон-стоп, до 8 часот фрлени 14 тони сол
Екипите на општина Центар  од раните утрински часови излегоа на терен и го чистат снегот по улиците и тротоарите, кои се во надлежност на општината. 

Општина Центар со демант за провладините медиуми

 • 3 јануари 2017
 • Број на прегледи: 128
 • 0 Коментари
Општина Центар со демант за провладините медиуми

Општина Центар најостро ги демантира написите во провладините медиуми за наводна прослава во "Александар Палас" на сметка на општина Центар.

Жерновски со желби за среќа и здравје во Геронтолошкиот завод “13-ти Ноември“

 • 30 декември 2016
 • Број на прегледи: 146
 • 0 Коментари
Жерновски со желби за среќа и здравје во Геронтолошкиот завод “13-ти Ноември“
И староста може да биде убава, затоа нашата грижа за возрасните треба да биде постојана и навремена. На нив им е потребна соодветна нега, сместување, но пред се’, љубов и внимание.

Општина Центар: По Нова година, постои закана децата од градинката „Кочо Рацин“ да останат незгрижени

 • 29 декември 2016
 • Број на прегледи: 106
 • 0 Коментари
Општина Центар: По Нова година, постои закана децата од градинката „Кочо Рацин“ да останат незгрижени
Неизвесно  е дали по новогодишните празници, родителите  на децата од градинката „Кочо Рацин“ ќе имаат каде да ги згрижат своите деца.

Новогодишна хуманитарна акција на Општина Центар, под мотото „Центар поддава рака“

 • 29 декември 2016
 • Број на прегледи: 129
 • 0 Коментари
Новогодишна хуманитарна акција на Општина Центар, под мотото „Центар поддава рака“
Од утре, на повеќе пунктови низ центарот на градот, и граѓаните ќе може да донираат средства на посебно обележани штандови и да се информираат подетално околу тоа како и каде ќе бидат наменети  средствата.
Прва 234567891011 Последна