mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

По 20 години асфалтирани улиците во Крњево

 • 1 јуни 2018
 • Број на прегледи: 82
 • 0 Коментари
По 20 години асфалтирани улиците во Крњево

Општина Центар  започна со решавање на проблемот на жителите на Крњево, кој е стар повеќе од 20 години. Започната е санација  на  дел од  улиците во населбата Крњево. Со поставување нов асфалт во дел  ќе  се зголеми безбедноста  на пешаците и на  учесниците во сообраќајот.

ОПШТИНА ЦЕНТАР СО ПРИЗНАНИЈА ЗА ДЕЦАТА ХЕРОИ КОИ СПАСИЈА ЧОВЕК ВО АВТОБУС

 • 1 јуни 2018
 • Број на прегледи: 111
 • 0 Коментари
ОПШТИНА ЦЕНТАР СО ПРИЗНАНИЈА ЗА ДЕЦАТА ХЕРОИ КОИ СПАСИЈА ЧОВЕК ВО АВТОБУС

Општина Центар им додели признанија на 13-годишните Петар Тодоровски, Ведран Лауренчиќ и Мила Кочевска, кои пред два дена спасија патник во градски автобус,кому му се слошило и колабирал за време на возењето. Вчера на настан во паркот во Капиштец, организиран од општината, градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ им се заблагодари на тројцата ученици во ОУ „Кочо Рацин“ за нивната храброст и пожртвуваност и им ги додели признанијата.

 

„ЛИГА ЦЕНТАР 2017/2018 “

 • 1 јуни 2018
 • Број на прегледи: 190
 • 0 Коментари
„ЛИГА ЦЕНТАР 2017/2018 “

Општина Центар и оваа година традиционално и успешно ја реализираше „ЛИГА ЦЕНТАР 2017/2018“ .

НАГРАДЕНИ НАЈДОБРИТЕ ВОСПИТУВАЧИ, НЕГУВАТЕЛИ И СТРУЧНИ СОРАБОТНИЦИ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР

 • 31 мај 2018
 • Број на прегледи: 738
 • 0 Коментари
НАГРАДЕНИ НАЈДОБРИТЕ ВОСПИТУВАЧИ, НЕГУВАТЕЛИ И СТРУЧНИ СОРАБОТНИЦИ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР

Денес во матичниот објект на градинката „13 Ноември“, Општина Центар одржа завршна манифестација на која беа доделени наградите за најдобар воспитувач, негувател, а за прв пат оваа година и за најдобар стручен соработник.

"Близу џез"-проект на општина Центар

 • 31 мај 2018
 • Број на прегледи: 56
 • 0 Коментари
"Близу џез"-проект на општина Центар

Општина Центар синоќа во кино Култура организираше еден несекојдневен џез концерт за љубителите на џез музиката во изведба на SOUL FOOD SEXTET, во состав: Дамир Имери, Предраг Икономовски, Дејан Бобиќ, Бодин Попов, Дарко Мучев и Кирил Кузмановски.

Известување во врска со ГИС порталот на Општина Центар - Скопје

 • 31 мај 2018
 • Број на прегледи: 177
 • 0 Коментари
Известување во врска со ГИС порталот на Општина Центар - Скопје
Почитувани корисници на веб страната на Општина Центар-Скопје, Општина Центар направи чекор повеќе кон овозможување подобра информираност и вклученост на граѓаните во постапките за донесување на детални урбанистички планови.

Првенство во шах на учениците од основните училишта во Центар

 • 30 мај 2018
 • Број на прегледи: 163
 • 0 Коментари
Првенство во шах на учениците од основните училишта во Центар
Во рамките на „ Лига Центар 2017/2018 “, во аулата на ООУ Ј.Х.Песталоци се одржа поединечно првенство во шах на учениците од основните училишта на општина Центар .

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, оствари средба со познатиот кик-боксер, Димитар Ѓорѓиев

 • 30 мај 2018
 • Број на прегледи: 179
 • 0 Коментари
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, оствари средба со познатиот кик-боксер, Димитар Ѓорѓиев

Ѓорѓиев  е нашата гордост и најголема надеж во кикбоксот, со освојување на бронзениот медал на Светското првенство  во Мексико - Канкун, каде што кикбоксинг федерацијата на Македонија за прв пат учествуваше во оваа дисциплина.

Награди за најбрзите и највештите велосипедисти од основните училишта во Центар

 • 29 мај 2018
 • Број на прегледи: 139
 • 0 Коментари
Награди за најбрзите и највештите велосипедисти од основните училишта во Центар
Денеска, учениците од основните училишта во општина Центар се натпреваруваа и ги покажаа своите вештини во возење велосипед. Најдобрите шестмина добија пригодни награди, а две училишта од општина ЦентарООУ Коле Неделковски и Гоце Делчев, добија велосипеди. Настанот беше дел од проектот “Цел Центар на Точак“.
12345678910 Последна