mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Екипата на ООУ„ 11 Октомври“ најуспешна во ракомет во „ Лига Центар 2017/2018“

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 140
 • 0 Коментари
Екипата на ООУ„ 11 Октомври“ најуспешна во ракомет во „ Лига Центар 2017/2018“
Четиристотини ученици спортски навиваа за најдобрите екипи во ракомет. Вчера во рамките на училишните спортски игри „ Лига Центар 2017/2018“ се одржаа двата финални натпревари во ракомет за прво и трето место.

Балканскиот турнир во борење се одржа во општина Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 37
 • 0 Коментари
Балканскиот турнир во борење се одржа во општина Центар
Денеска во ООУ „11 Октомври“ во општина Центар се одржа третиот балкански турнир во борење-слободен стил за млади и жени. На турнирот учествуваа 12 екипи од  Србија, Бугарија, Косово и Македонија.

Општинската администрација го чистеше Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 78
 • 0 Коментари
Општинската администрација го чистеше Центар

Вработените во општина Центар заедно со градоначалникот Саша Богдановиќ денеска се приклучија на акцијата на ЗЕЛС за генерално чистење на општината.

Координирана контрола во локалите во Центар

 • 5 мај 2018
 • Број на прегледи: 50
 • 0 Коментари
Координирана контрола во локалите во Центар
Општина Центар,  како носител, во заедничка акција со УЈП, МВР, СВР Скопје, Градски паркинг и ЈП ПОЦ, синоќа беа во контрола на 20 угостителски објекти во Дебар Маало, улица Македонија, Пролет и во други делови на територија на општината. 

Европска година на културното наследство 2018

 • 4 мај 2018
 • Број на прегледи: 99
 • 0 Коментари
Европска година на културното наследство 2018

Општина Центар се приклучи во кампањата на Европската Унија во проектот „Европска година на културното наследство 2018“.  Денеска се одржа квиз натпревар во кој учениците од седумте основни општински училишта се натпреваруваа во познавање на културното наследство.

Се отстрануваат непрописно паркирани возила во Дебар Маало

 • 4 мај 2018
 • Број на прегледи: 67
 • 0 Коментари
Се отстрануваат непрописно паркирани возила во Дебар Маало

ЈП ПОЦ и општина Центар  во сораборка со СВР Скопје  ја продолжува акцијата за отстранување на непрописно паркираните автомобили  од  улиците и тротоарите во општината.

Одлука на Советот на општина Центар за финансирање програмските активности на здруженијата и фондациите

 • 3 мај 2018
 • Број на прегледи: 107
 • 0 Коментари
Одлука на Советот на општина Центар за финансирање програмските активности на здруженијата и фондациите
Советот на општина Центар, по  распишаниот Јавен повик за прибирање барања за користење средства од Буџетот на општина Центар за 2018 година, наменети за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите донесе одлука во  2018 година да се финансираат следниве здруженија

Средба Заев-градоначалници од скопскиот регион

 • 3 мај 2018
 • Број на прегледи: 73
 • 0 Коментари
Средба Заев-градоначалници од скопскиот регион

Денеска претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје Петре Шилегов, оствари  работна средба со градоначалниците од скопскиот регион и директорите на  јавните претпријатија.

Квалитетно образование и заштита е клучно за здрав развој на децата

 • 3 мај 2018
 • Број на прегледи: 69
 • 0 Коментари
Квалитетно образование и заштита е клучно за здрав развој на децата

Во пресрет на  утрешната Меѓународна  конференција за ран детски развој, денеска претставници на Светска банка предводени од Хаиме Сааведра-сениор директор на глобалната пракса за образование, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на општина Центар  Саша Богдановиќ  беа во посета на градинката „13 Ноември“ за да се запознаат какви се условите, како работи и кои се потребите за подобро сместување и воспитување на децата.

12345678910 Последна