mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Турнир во спорт меѓу четири скопски општини

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 69
 • 0 Коментари
Турнир во спорт меѓу четири скопски општини

Во рамки на Купот Св.Георги во организација на општина Кисела Вода се одржа турнир помеѓу четирите скопски општини: Кисела Вода, Аеродром, Бутел и Центар.

Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 80
 • 0 Коментари
Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ  и Афродита Муслиу, претседател на НЕКСУС – Граѓански Концепт потпишаа Меморандум за соработка.Преку електронската платформа prijavi.mk / raporto.mk за пријавите на граѓаните ќе се подобрат јавните услуги кои се во надлежност на општината.

Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 61
 • 0 Коментари
Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 Нашиот најмлад  натпреварувач во брзински  моторциклизам , Христијан Бузалковски, возачот на Ендуро Тим Водно Скопје, се врати од 5-тата рунда од БМЅ Европскиот Шампионат. Mладиот Бузалковски забележа уште една победа.  Бузалковски е голем талент и е на врвот на табелата во генералниот пласман.

Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 104
 • 0 Коментари
Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“
Учениците од седумте основни училишта во Центар оваа недела ги забавуваа присутните граѓани во паркот “Капиштец“ со изведби на повеќе претстави.

“Ајде да се дружиме“ со општина Центар на 'Школка' во Градски Парк

 • 7 јуни 2018
 • Број на прегледи: 156
 • 0 Коментари
“Ајде да се дружиме“ со општина Центар на 'Школка' во Градски Парк

“Ајде да се дружиме“ во недела на Школка.

Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 • 7 јуни 2018
 • Број на прегледи: 95
 • 0 Коментари
Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 

Општина Центар, со асистенција на МВР, утринава започна со извршување на решението на инспекциските служби за отстранување на дивоградбите, но и на диво поставената населба во „Урбан парк“.

Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 344
 • 0 Коментари
Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

Во салата на Советот на општина Центар, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со општинското раководство и претставници од други јавни институции и претпријатија го презентираа Деталниот урбанистички план И06 Пролет.

Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 67
 • 0 Коментари
Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 

Младите на Работнички  до 18 години ја реализираа целта и го освоија победничкиот пехар.

Нови терени и зеленило во дворот на „Јосип Броз Тито“

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 38
 • 0 Коментари
Нови терени и зеленило во дворот на „Јосип Броз Тито“

По поплаки од граѓаните за наводно уништување на зеленило на потегот позади средното училиште „Јосип Броз Тито“, инспекторите на општина Центар веднаш  излегоа на терен и констатираа дека само се менува асфалтот, но не станува збор за уништување на зеленилото или сечење на дрвја. Напротив, ќе бидe спроведена акција со засадување 100 нови  садници  во склоп на гимназијата.

12345678910 Последна