mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

 • 9 јуни 2018
 • Број на прегледи: 91
 • 0 Коментари
Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

Општина Центар се грижи за своите најмлади жители и за нивниот здрав раст и развој. Затоа втора година по ред го спроведува проектот “Исправи се“ во соработка со ординацијата за физикална медицина и рехабилитација “Твое Здравје“.

Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 80
 • 0 Коментари
Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ  и Афродита Муслиу, претседател на НЕКСУС – Граѓански Концепт потпишаа Меморандум за соработка.Преку електронската платформа prijavi.mk / raporto.mk за пријавите на граѓаните ќе се подобрат јавните услуги кои се во надлежност на општината.

Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 61
 • 0 Коментари
Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 Нашиот најмлад  натпреварувач во брзински  моторциклизам , Христијан Бузалковски, возачот на Ендуро Тим Водно Скопје, се врати од 5-тата рунда од БМЅ Европскиот Шампионат. Mладиот Бузалковски забележа уште една победа.  Бузалковски е голем талент и е на врвот на табелата во генералниот пласман.

Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 104
 • 0 Коментари
Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“
Учениците од седумте основни училишта во Центар оваа недела ги забавуваа присутните граѓани во паркот “Капиштец“ со изведби на повеќе претстави.

Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 • 7 јуни 2018
 • Број на прегледи: 95
 • 0 Коментари
Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 

Општина Центар, со асистенција на МВР, утринава започна со извршување на решението на инспекциските служби за отстранување на дивоградбите, но и на диво поставената населба во „Урбан парк“.

Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 344
 • 0 Коментари
Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

Во салата на Советот на општина Центар, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со општинското раководство и претставници од други јавни институции и претпријатија го презентираа Деталниот урбанистички план И06 Пролет.

Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 67
 • 0 Коментари
Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 

Младите на Работнички  до 18 години ја реализираа целта и го освоија победничкиот пехар.

Нови терени и зеленило во дворот на „Јосип Броз Тито“

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 38
 • 0 Коментари
Нови терени и зеленило во дворот на „Јосип Броз Тито“

По поплаки од граѓаните за наводно уништување на зеленило на потегот позади средното училиште „Јосип Броз Тито“, инспекторите на општина Центар веднаш  излегоа на терен и констатираа дека само се менува асфалтот, но не станува збор за уништување на зеленилото или сечење на дрвја. Напротив, ќе бидe спроведена акција со засадување 100 нови  садници  во склоп на гимназијата.

Општина Центар со поддршка на завршната конференција поглавје 23 : Пандорина кутија или клуч за добро владеење?

 • 5 јуни 2018
 • Број на прегледи: 56
 • 0 Коментари
Општина Центар со поддршка на завршната конференција поглавје 23 : Пандорина кутија или клуч за добро владеење?

Градоначалникот на општина Центар денеска присуствуваше на конференција од Проектот Мрежа 23 + која беше организирана  од Институтот за Европска политика Скопје во соработка Хелсиншки комитет за човекови права, а поддржана од општина Центар , со цел да се поттикне дијалог за решение во областите од поглавје 23.

12345678910 Последна