mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

Базен во новото училиште „Капиштец“

 • 19 август 2017
 • Број на прегледи: 202
 • 0 Коментари
Базен во новото училиште „Капиштец“

 

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, даде налог во новото современо училиште, кое се гради во Капиштец, да се изгради и базен. 

Реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ 18.8.2017

 • 18 август 2017
 • Број на прегледи: 163
 • 0 Коментари
Реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ 18.8.2017
Во недостиг на конструктивни идеи и поради стравот од катастрофалниот пораз кој ќе го доживеат во општина Центар на 15-ти октомври, ВМРО-ДПМНЕ се дрзна да спечали политички поени преку злоупотреба на вчерашната сообраќајна несреќа во Дебар Маало.

Се реконструира култното игралиште кај салата "Партизан", проект предложен од граѓаните

 • 18 август 2017
 • Број на прегледи: 152
 • 0 Коментари
Се реконструира култното игралиште кај салата "Партизан", проект предложен од граѓаните
Општина Центар го реконструира познатото спортско игралиште кај салата „Партизан“. Ова беше идејата која доби најмногу гласови на порталот „Идеи за Центар“, портал каде граѓаните можат да предлагаат и гласаат проекти, а општината потоа ги реализира. 

Соопштение 17.8.2017

 • 17 август 2017
 • Број на прегледи: 203
 • 0 Коментари
Соопштение 17.8.2017
Општина Центар изразува жалење за инцидентот кој се случил утринава во Дебар Маало, во кое загина жена удрена од комбе кое вршело дотур на роба.

Многу насмевки во Капиштец на претставата “Солта поскапа од злато“

 • 17 август 2017
 • Број на прегледи: 199
 • 0 Коментари
Многу насмевки во Капиштец на претставата “Солта поскапа од злато“
Децата од Капиштец, но и од околните населени места, нивните родители, баби и дедовци уживаа во претставата “Солта поскапа од злато“.

Реакција на панел дискусијата на ВМРО-ДПМНЕ

 • 17 август 2017
 • Број на прегледи: 97
 • 0 Коментари
Реакција на панел дискусијата на ВМРО-ДПМНЕ
Во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, сместен во скапото барокно партиско седиште, нивните општински советници меѓусебно дискутираа на тема „Општина Центар стагнира, Жерновски доказ за неспособноста на СДС“

Работна средба Тренеска Десковска - Жерновски

 • 16 август 2017
 • Број на прегледи: 193
 • 0 Коментари
Работна средба Тренеска Десковска - Жерновски
Жерновски информираше за подготвеноста на седумте основни училишта на територија на општината за почетокот на новата учебна година и за реконструкцијата и санацијата која се изведува во училиштата за подобри услови за образование и престој на децата.

Соопштение 15.8.2017

 • 15 август 2017
 • Број на прегледи: 179
 • 0 Коментари
Соопштение 15.8.2017
По повод написите објавени на порталите Курир, Република, Пулс24, Нетпрес и Фактор, кои се иницирани од изјава на претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, Општина Центар ја информира јавноста дека се работи за крајно несериозни паушални и тенденциозни тврдења.

Нова енергетски-ефикасна фасада на зградата на “Цицо Поповиќ“ бр. 4 – Жерновски со жителите на Пролет

 • 15 август 2017
 • Број на прегледи: 139
 • 0 Коментари
Нова енергетски-ефикасна фасада на зградата на “Цицо Поповиќ“ бр. 4 – Жерновски со жителите на Пролет
Оваа е една од повеќето згради кои ја формираат населбата “Пролет“, изградена во 1948 година, како прва станбена населба по Втората светска војна од архитектот Михо Чакеља.
Прва 567891011121314 Последна