mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

Директорите на училиштата од Центар кај Жерновски

 • 6 март 2017
 • Број на прегледи: 227
 • 0 Коментари
Директорите на училиштата од Центар кај Жерновски
На средбата беше присутен и командирот на Полициската станица „Центар“, кој им повтори на директорите дека поставување на вакви написи во училиштата, како и агитирање внатре во училиштата, претставува кривично дело. 

За првпат децата од Градски ѕид кај Зелено пазарче добија детско игралиште

 • 6 март 2017
 • Број на прегледи: 157
 • 0 Коментари
За првпат децата од Градски ѕид кај Зелено пазарче добија детско игралиште
Општина Центар го заокружи проектот за реконструкција и поставување нови детски игралишта на потегот околу Градски ѕид. Во овој дел од Центар реконструирани се 4 детски игралишта, а три се комплетно нови. 

Општина Центар ја асфалтираше улицата “Коста Веселинов“ во Дебар Маало

 • 3 март 2017
 • Број на прегледи: 138
 • 0 Коментари
Општина Центар ја асфалтираше улицата “Коста Веселинов“ во Дебар Маало
Реконструкцијата на оваа улица, која се протега од “Орце Николов“ до “Илинденска“ ,е проблем бидејќи претходните општински раководства без да ја извадат постојната калдрма ставале асфалт. Затоа, сега мораше да се извади и асфалтот и калдрмата.

Одлуки на 71 седница на Совет на општина Центар

 • 2 март 2017
 • Број на прегледи: 325
 • 0 Коментари
Одлуки на 71 седница на Совет на општина Центар
Општина Центар ја одржа 71-та седница на Советот на Општина Центар-Скопје. На седницата се усвоени следните точки:

Жерновски: Оној кој има обезбедено мнозинство во парламентот треба да го добие мандатот

 • 1 март 2017
 • Број на прегледи: 99
 • 0 Коментари
Жерновски: Оној кој има обезбедено мнозинство во парламентот треба да го добие мандатот
На средбата, како што изјави Жерновски, е разговарано за актуелните случувања на политичката сцена во Република Македонија, во пресрет на локално избори.

Американско катче во општина Центар

 • 1 март 2017
 • Број на прегледи: 221
 • 0 Коментари
Американско катче во општина Центар
По средбата во просториите на амбасдата на САД, помеѓу Н.Е. Амбасадорот на САД, Џес Бејли и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, беше потпишан договор за отворање Центар за јавно информирање и активности. Американското катче ќе функционира во периодот помеѓу 1.4.2017 до 1.4.2021 година.

Општина Центар ја реконструираше “Наум Наумовски – Борче“

 • 28 февруари 2017
 • Број на прегледи: 153
 • 0 Коментари
Општина Центар ја реконструираше “Наум Наумовски – Борче“
Улицата беше во многу лоша состојба, а посебен проблем речиси на сите улици во Дебар Маало е тоа што асфалтот во времето кога градоначалник била Виолета Аларова, врз макадам коцките се поставувал слој од асфалт, без претходно да се извадат коцките.

Центар започнува со изградба на парк за миленичиња

 • 23 февруари 2017
 • Број на прегледи: 209
 • 0 Коментари
Центар започнува со изградба на парк за миленичиња
Паркот е сместен во рамките на "Паркот на новинарите", спроти Министерството за образование и наука, и е на површина  од 308 метри квадратни.

Жерновски: На партиското судството му се ближи крајот, криминалците ќе одговараат

 • 22 февруари 2017
 • Број на прегледи: 166
 • 0 Коментари
Жерновски: На партиското судството му се ближи крајот, криминалците ќе одговараат
Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со денешното одложување на судското рочиште во случајот “Демолирање на општина Центар“ и “Нарачани шамари од Груевски за Жерновски“, рече дека правдата доаѓа полека, но сигурно.
Прва 567891011121314 Последна