mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Општина Центар го комплетираше паркот на улица „Загребска“

 • 31 јули 2017
 • Број на прегледи: 506
 • 0 Коментари
Општина Центар го комплетираше паркот на улица „Загребска“
Општина Центар за жителите од улица „Загребска“ и околината направи нов простор за одмор, релаксација, маалска дружба  и детска игра.

Казна за БЕГ поради самоволното однесување и оштетени улици на територија на Центар

 • 28 јули 2017
 • Број на прегледи: 380
 • 0 Коментари
Казна за БЕГ поради самоволното однесување и оштетени улици на територија на Центар
Граѓаните со право реагираат  и бараат од градоачалникот Андреј Жерновски да помогне да се среди хаосот кој го прави уништената улица и околина.

Општина Центар реконструира три улици во Буњаковец

 • 27 јули 2017
 • Број на прегледи: 425
 • 0 Коментари
Општина Центар реконструира три улици во Буњаковец
Триесет години старите улици Апостол Гусларот,  Борка Талески и Стеван Јакимов Дедов конечно ќе добијат нов лик.

Конкурс за финансирање на проекти од локален интерес во областа на сценската уметност

 • 25 јули 2017
 • Број на прегледи: 557
 • 0 Коментари
Конкурс за финансирање на проекти од локален интерес во областа на сценската уметност

Општина Центар распишува конкурс за финансирање на проекти од локален интерес во областа на сценската уметност.

Градежни активности на Општина Центар во ООУ „Кирил и Методиј“

 • 24 јули 2017
 • Број на прегледи: 452
 • 0 Коментари
Градежни активности на Општина Центар во ООУ „Кирил и Методиј“
Општина Центар започнува со санација и реконструкција на дел од објектот на најстарото општинско основно учлиште „ Кирил и Методиј“.

Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје

 • 20 јули 2017
 • Број на прегледи: 557
 • 0 Коментари
Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје
Општина Центар сака подготвено да ги пречека славните тимови „Манчестер Јунајтед“ и „Реал Мадрид“, како и нивните верни навивачи што ќе дојдат од сите страни на светот за да го следат  фудбалскиот натпревар во рамките на Суперкупот на УЕФА .

Жерновски и Жбогар со наградените ученици во Охрид

 • 14 јули 2017
 • Број на прегледи: 324
 • 0 Коментари
Жерновски и Жбогар со наградените ученици во Охрид
Најдобрите, најталентираните и наградените ученици за своите инвентивност и талент, на традиционалната одбележување на Денот на Европа, од Општина Центар беа наградени со еднодневен излет во Охрид.

Санкции за фирмата на Азманов за непочитување на Законот за животна средина

 • 13 јули 2017
 • Број на прегледи: 402
 • 0 Коментари
Санкции за фирмата на Азманов за непочитување на Законот за животна средина
Овластен градежен инспектор на Општина Центар, по реакцијата на жителите на улиците “8-ма ударна бригада“ и “Максим Горки“ дека на градилиштето на бизнисменот Зоран Азманов се работи уште од 5 часот наутро, веднаш излезе на терен.

Средба Бејта – Жерновски

 • 12 јули 2017
 • Број на прегледи: 600
 • 0 Коментари
Средба Бејта – Жерновски
Градоначалникот на Општина Гостивар, Невзат Бејта, денеска во својот кабинет го прими и разговараше со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски.
123