mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Продолжен мораториумот на 31 ДУП во Центар

 • 14 јуни 2018
 • Број на прегледи: 96
 • 0 Коментари
Продолжен мораториумот на 31 ДУП во Центар
Советот на општина Центар на денешната седница донесе одлука за повторно запирање на спроведувањето на 31 Детален урбанистички план за подрачјето на општината.

Дневен ред за 14-та седница на Совет

 • 12 јуни 2018
 • Број на прегледи: 111
 • 0 Коментари
Дневен ред за 14-та седница на Совет

Дневен ред за четиринаесетта седница на Совет на општина Центар, закажана за 14.6.2018; четврток)

Јавна презентација и јавна анкета на Предлог ДУП Градска четврт И 04 - Даре Џамбаз

 • 12 јуни 2018
 • Број на прегледи: 59
 • 0 Коментари
Јавна презентација и јавна анкета на Предлог ДУП Градска четврт И 04 - Даре Џамбаз
Општина Центар ги известува правните и физичките лица дека донесе одлука за повторна јавна презентација и јавна анкета на Деталниот урбанистички план И 04 Даре Џамбаз.

Одлуки за избрани кандидати по интерен оглас број 2/2018

 • 11 јуни 2018
 • Број на прегледи: 73
 • 0 Коментари
Одлуки за избрани кандидати по интерен оглас број 2/2018
Општина Центар - Скопје објавува Одлуки за избрани кандидати по интерни огласи бр. 2/2018.

Општина Центар: Граѓаните да пријават штети на јавни површини

 • 9 јуни 2018
 • Број на прегледи: 71
 • 0 Коментари
Општина Центар: Граѓаните да пријават штети на јавни површини
Општина Центар ја информира јавноста дека по денешното невреме, формирано е општинско координативно тело за увид на јавните површини погодени од невремето и констатација на штетите.

Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

 • 9 јуни 2018
 • Број на прегледи: 41
 • 0 Коментари
Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

Општина Центар се грижи за своите најмлади жители и за нивниот здрав раст и развој. Затоа втора година по ред го спроведува проектот “Исправи се“ во соработка со ординацијата за физикална медицина и рехабилитација “Твое Здравје“.

Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 39
 • 0 Коментари
Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ  и Афродита Муслиу, претседател на НЕКСУС – Граѓански Концепт потпишаа Меморандум за соработка.Преку електронската платформа prijavi.mk / raporto.mk за пријавите на граѓаните ќе се подобрат јавните услуги кои се во надлежност на општината.

Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 21
 • 0 Коментари
Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 Нашиот најмлад  натпреварувач во брзински  моторциклизам , Христијан Бузалковски, возачот на Ендуро Тим Водно Скопје, се врати од 5-тата рунда од БМЅ Европскиот Шампионат. Mладиот Бузалковски забележа уште една победа.  Бузалковски е голем талент и е на врвот на табелата во генералниот пласман.

Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 60
 • 0 Коментари
Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“
Учениците од седумте основни училишта во Центар оваа недела ги забавуваа присутните граѓани во паркот “Капиштец“ со изведби на повеќе претстави.
12