mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Куп шампионките во одбојка кај Жерновски

 • 30 април 2015
 • Број на прегледи: 1292
 • 0 Коментари
Куп шампионките во одбојка кај Жерновски

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски оствари средба со женскиот одбојкарски клуб Работнички.

Одбојкарките го освоија купот на Македонија во одбојка, совладувајќи ја екипата на Јанта Волеј од Скопје со 3:2.

Известување

 • 29 април 2015
 • Број на прегледи: 1587
 • 0 Коментари
Известување

Општина Центар - Скопје ги известува граѓаните дека Агенцијата за храна и ветеринарство ја забрани за употреба водата за пиење од Тасино чешмиче поради присуство на Escherihia coli.

Општина Центар ја заврши седмата енергетски ефикасна фасада

 • 28 април 2015
 • Број на прегледи: 799
 • 0 Коментари
Општина Центар ја заврши седмата енергетски ефикасна фасада

Општина Центар ја заврши седмата по ред енергетски ефикасна фасада. Жителите на бул.11 Октомви бр. 38 од сега ќе плаќаат помали сметки за електрична енергија за 33 отсто .

Површината на фасадата е 2.300 квадратни метри. Изведувач беше ММЛ Инженеринг.

Свечено отворена реконструираната улица Јоаким Крчовски

 • 24 април 2015
 • Број на прегледи: 1326
 • 0 Коментари
Свечено отворена реконструираната улица Јоаким Крчовски

По цели 39 години, општина Центар целосно ја реконструираше улицата Јоаким Крчовски.

Поставен е нов асфалт, променет е горниот и долниот строј и  тротоарите, заменети се шахтите и улицата е одбележана.

Андреј Жерновски поднесува кривична пријава против Никола Груевски

 • 24 април 2015
 • Број на прегледи: 692
 • 0 Коментари
Андреј Жерновски поднесува кривична пријава против Никола Груевски

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски поднесе кривична пријава против лицето Никола Груевски, актуелен претседател на Владата на РМ.

Жерновски: На 26 април излезете на референдум за ГТЦ на вашите гласачки места

 • 24 април 2015
 • Број на прегледи: 831
 • 0 Коментари
Жерновски: На 26 април излезете на референдум за ГТЦ на вашите гласачки места

Градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски неговите соработници и директорот на ЈП Паркинзи Саша Богдановиќ имаа средба со жителите на зградите зад Автомакедонија и Зелено пазарче. На средбата присуствуваа и советниците Јелена Апостолска од СПМ од коалицијата со ВМРО ДПМНЕ и Дарко Атанасовски од коалицијата предводена од СДСМ.

Пристигна изборниот материјал во ОИК Центар

 • 23 април 2015
 • Број на прегледи: 662
 • 0 Коментари
Пристигна изборниот материјал во ОИК Центар

Комплетниот доверлив и недоверлив материјал за спроведување Референдум  на локално ниво пристигна во ОИК Центар. Според информацијата од претседателот на ОИК Центар, Коста Митровски, се е во ред со избирачкиот материјал. Митровски вели дека процедурата за одржување на референдумот се одвива според позитивните законски прописи и не се забележани никакви проблеми.

83% од Центарци ќе гласаат на референдумот за ГТЦ на 26.04.2015 ( недела )

 • 23 април 2015
 • Број на прегледи: 790
 • 0 Коментари
83% од Центарци ќе гласаат на референдумот за ГТЦ на 26.04.2015 ( недела )

Последното истражување спроведено во врска со претстојниот референдум за изгледот на ГТЦ, покажува дека убедливо мнозинство граѓани од Општина Центар ќе гласаат за задржување на автентичниот изглед на фасадата на ГТЦ.

Лажни архитекти агитираат дека референдумот во недела е откажан

 • 21 април 2015
 • Број на прегледи: 757
 • 0 Коментари
Лажни архитекти агитираат дека референдумот во недела е откажан

Градоначалникот на општина Центар и Даница Павловска од иницијативата „Го сакам ГТЦ“, денеска на прес конференција го осудија обидот на ВМРО- ДПМНЕ да го саботира референдумот за ГТЦ. Во текот на вчерашниот ден, соопшти градоначалникот Жерновски, голем број граѓани на Центар пријавиле дека биле посетувани од активисти кои лажно се претставувале дека се членови на невладино здружение на архитекти и ги лажеле граѓаните дека референдумот во недела е откажан, дека е невалиден или нелегитимен.

1234