mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Фестивалот “Во светот на насмевките“, по вторпат во организација на општина Центар

 • 31 март 2017
 • Број на прегледи: 661
 • 0 Коментари
Фестивалот “Во светот на насмевките“, по вторпат во организација на општина Центар
Супермени и принцези, бубамари и пчелички, нинџа желки и Црвенкапа, вака маскирани 150-тина деца од трите градинки од општина Центар, измамија многу насмевки, многу смеа, забава и позитивна енергија кај присутните на фестивалот „Во светот на насмевките“

Градоначалникот Андреј Жерновски на средба со австриски инвеститори во Линц

 • 30 март 2017
 • Број на прегледи: 514
 • 0 Коментари
Градоначалникот Андреј Жерновски на средба со австриски инвеститори во Линц
Градоначалникот Андреј Жерновски продолжи со  официјалната посета на Австрија. Денеска тој беше во Линц, кадешто оствари средби со водечките личности на градот и челниците на австриската економска комора.

Во Виена, средба на градоначалниците Жерновски и Хаупл

 • 29 март 2017
 • Број на прегледи: 597
 • 0 Коментари
Во Виена, средба на градоначалниците Жерновски и Хаупл

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во Виена се сретна со градоначалникот на главниот град во Австрија, Михаел Хаупл.


Центар целосно ја реконструираше улицата “Наум Наумовски – Борче“

 • 28 март 2017
 • Број на прегледи: 686
 • 0 Коментари
Центар целосно ја реконструираше улицата “Наум Наумовски – Борче“
Жителите со години се жалеа на лошата состојба на улицата. Ударните дупки претставуваа опасност за нормалното движење на возилата, а со тоа и за безбедноста на пешаците.

„Центар се грижи за возрасните“-88 лица добиваат пакет професионална нега

 • 27 март 2017
 • Број на прегледи: 702
 • 0 Коментари
„Центар се грижи за возрасните“-88 лица добиваат пакет професионална нега

Денеска општина Центар  започнува  со реализацијата на пилот проектот „Центар се грижи за возрасните“. 

„Растеме со класика“-проект на општина Центар

 • 26 март 2017
 • Број на прегледи: 625
 • 0 Коментари
„Растеме со класика“-проект на општина Центар

И годинава по втор пат, општина Центар во рамки на Програмата за култура го реализираше проектот за музичка едукација на најмладите „Растеме со класика“, со кој беа опфатени околу 900 деца од сите предучилишни установи во општината.

Општина Центар и годинава ќе субвенционира 1.111 велосипеди

 • 26 март 2017
 • Број на прегледи: 3778
 • 0 Коментари
Општина Центар и годинава ќе субвенционира 1.111 велосипеди
Општина Центар, четврта година по ред, ќе го спроведе проектот „Цел Центар на точак “, кој изминатите три  години се покажа како успешен. Оваа година, општината  ќе субвенционира средства за купување на нови 1.111  велосипеди. 

Работна средба на градоначалникот Жерновски со претседателот на СДСМ, Заев

 • 24 март 2017
 • Број на прегледи: 583
 • 0 Коментари
Работна средба на градоначалникот Жерновски со претседателот на СДСМ, Заев
Градоначалникот Жерновски го информираше претседателот на СДСМ за реализацијата на Програмата на општината и за постигнатите резултати, со оглед дека општината за три ипол години реализираше 230 проекти и покрај сите опструкции од досегашната централна власт.

Известување

 • 23 март 2017
 • Број на прегледи: 873
 • 0 Коментари
Известување
Општина Центар ги известува граѓаните на општината дека од 27.3.2017 (понеделник) ќе отпочне со редовната пролетна дератизација.
123