mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје

 • 20 јули 2017
 • Број на прегледи: 10
 • 0 Коментари
Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје
Општина Центар сака подготвено да ги пречека славните тимови „Манчестер Јунајтед“ и „Реал Мадрид“, како и нивните верни навивачи што ќе дојдат од сите страни на светот за да го следат  фудбалскиот натпревар во рамките на Суперкупот на УЕФА .

Санкции за фирмата на Азманов за непочитување на Законот за животна средина

 • 13 јули 2017
 • Број на прегледи: 20
 • 0 Коментари
Санкции за фирмата на Азманов за непочитување на Законот за животна средина
Овластен градежен инспектор на Општина Центар, по реакцијата на жителите на улиците “8-ма ударна бригада“ и “Максим Горки“ дека на градилиштето на бизнисменот Зоран Азманов се работи уште од 5 часот наутро, веднаш излезе на терен.

Општина Центар и надлежните служби во акција за расчистување на дивите пазарџии на "Зелен пазар" и "Буњаковец"

 • 11 јули 2017
 • Број на прегледи: 18
 • 0 Коментари
Општина Центар и надлежните служби во акција за расчистување на дивите пазарџии на "Зелен пазар" и "Буњаковец"

Општина Центар, согласно постигнатиот договор, преку соопштенија и флаери ги извести препродавачите да ги дислоцираат нелегалните тезги. Беше укажано дека по ова истекувањето на законски дадениот рок, ќе следуваат и казнени мерки.

Известување

 • 30 јуни 2017
 • Број на прегледи: 78
 • 0 Коментари
Известување

Општина Центар ги известува граѓаните дека почнувајќи од 01 јули, работното време на Архивата ќе биде од 8:00 и ќе трае до 14:00 часот.

Термин за прием на странки во Секторот за урбанизам ќе биде секој вторник и четврток од 8:00 до 10:00 часот.

Општина Центар: СТОП за самоволното и незаконско работење на БЕГ

 • 30 јуни 2017
 • Број на прегледи: 62
 • 0 Коментари
Општина Центар: СТОП за самоволното и незаконско работење на БЕГ
И покрај укажувањата, казните и опомените од Општина Центар, БЕГ (Балкан Енерџи Груп) продолжува со самоволното однесување.

Соопштение за јавност

 • 29 јуни 2017
 • Број на прегледи: 29
 • 0 Коментари
Соопштение за јавност
Општина Центар ја известува јавноста дека наскоро ќе започне со реконструкцијата на улицата “Ѓуро Ѓоновиќ“ во Маџир Маало. Работите кои што сега се извршуваат на оваа улица и кои предизвикуваат реакции и револт кај граѓаните, ги изведува БЕГ – Балкан Енерџи Груп.

Жерновски: Груевски нема да побегне од судот на правдата и од судот на народот

 • 28 јуни 2017
 • Број на прегледи: 18
 • 0 Коментари
Жерновски: Груевски нема да побегне од судот на правдата и од судот на народот
Денешното рочиште за случајот “Нарачани шамари и демолирање на општина Центар“ повторно беше одложено. Како што објасни судијката, предметот не стигнал од Апелација до судечкиот суд.

Известување

 • 27 јуни 2017
 • Број на прегледи: 54
 • 0 Коментари
Известување
Со оваа средба и официјално започнува проектот, кој е поддржан и од Министерството за внатрешни работи, а кој има за цел заштита на урбаната опрема од вандализам и континуирано уништување.

Општина Центар: Дивите препродавачи на "Зелен пазар" да ги отстранат нелегалните тезги

 • 22 јуни 2017
 • Број на прегледи: 50
 • 0 Коментари
Општина Центар: Дивите препродавачи на "Зелен пазар" да ги отстранат нелегалните тезги
Општина Центар ги поддржува и ќе учествува во сите активности и мерки донесени на состанокот за успешно надминување на состојбата со и околу "Зелен пазар", во рамките на своите надлежности.
12345678910 Последна