mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Советот ја усвои програмата за развој на општина Центар за периодот од 2019-2021 година

 • 15 ноември 2018
 • Број на прегледи: 57
 • 0 Коментари
Советот ја усвои програмата за развој на општина Центар за периодот од 2019-2021 година
Планот на програмата за развој на општина Центар за периодот од 2019 – 2021, кварталниот извештај за извршувањето на буџетот, техничката исправка на градежна парцела 5.2 во ДУП за дел од локалитет Буњаковец 1 беа дел од точките кои се најдоа на дневниот ред за работа на 20-тата седница на Советот на општина Центар.

Дневен ред за 20-та седница на Совет на општина Центар

 • 14 ноември 2018
 • Број на прегледи: 85
 • 0 Коментари
Дневен ред за 20-та седница на Совет на општина Центар

Дневен ред за 20-та седница на Совет на општина Центар, закажана за 14.11.2018 со почеток во 14:00 часот.

Одбележан 13-ти ноември – Денот на ослободување на Скопје

 • 13 ноември 2018
 • Број на прегледи: 88
 • 0 Коментари
Одбележан 13-ти ноември – Денот на ослободување на Скопје
Низ песна и игра и со многу радост, децата од матичниот објект на градинката 13ти Ноември го честитаа празникот во чест на ослободувањето на Скопје, 13-ти ноември. По долги и тешки борби, на 13-ти ноември 1944-тата година, македонската војска конечно го ослободува Скопје од германскиот фашистички окупатор.

Од утре, 13.11.2018 (вторник), повторно настава во ООУ Димитар Миладинов

 • 12 ноември 2018
 • Број на прегледи: 36
 • 0 Коментари
Од утре, 13.11.2018 (вторник), повторно настава во ООУ Димитар Миладинов
Општина Центар ја информира јавноста дека од утре (13.11.2018), вторник, основното училиште Димитар Миладинов ќе продолжи со редовна настава.

Одржан шампионатот во автомобилизам “Водно 2 2018“

 • 12 ноември 2018
 • Број на прегледи: 63
 • 0 Коментари
Одржан шампионатот во автомобилизам “Водно 2 2018“
Изминатиот викенд на Водно се одржа Државниот шампионат на Македонија во автомобилизам на ридски патеки “Водно 2 2018“.

КЕМ: Одржана трибина за машкото здравје

 • 9 ноември 2018
 • Број на прегледи: 49
 • 0 Коментари
КЕМ: Одржана трибина за машкото здравје
Месецот ноември важи за месец на машкото здравје. Комисијата за еднакви можности на жените и мажите на Општина Центар-Скопје на 3.11.2018 година во просториите на Урбаната заедница ,,Роберт Гајдиќ“, а согласно Програмата и Акциониот план за 2018 година, одржа трибина од областа на здравјето, на тема  ,,Совети за рано откривање и превенција на болести на простатата“.

Алпинистката Илина Арсова во посета на општината и градоначалникот Богдановиќ

 • 8 ноември 2018
 • Број на прегледи: 44
 • 0 Коментари
Алпинистката Илина Арсова во посета на општината и градоначалникот Богдановиќ
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, оствари средба со најдобрата алпинистка во Македонија, Илина Арсова. Арсова е единствена жена во Македонија која го има искачено Монт Еверест.

Од општина Центар и КК Работнички со срце за Ирена Танчева

 • 8 ноември 2018
 • Број на прегледи: 58
 • 0 Коментари
Од општина Центар и КК Работнички со срце за Ирена Танчева
Актуелниот тим на КК Работнички ги победи ветераните на тимот со 104 наспроти 101 во ревијалниот натпревар што синоќа се одигра во салата Градски Парк.

Со игра и песна одбележан Денот на општина Центар

 • 2 ноември 2018
 • Број на прегледи: 229
 • 0 Коментари
Со игра и песна одбележан Денот на општина Центар
Учениците од нашите основни училишта и дечињата од детската градинка Кочо Рацин, во рамки на Деновите на општина Центар,  денес приредија одлична забава.
12345678910 Последна