mk-MKen-US
Општина
Центар

Новости

„Растеме со класика“-проект на општина Центар

 • 26 март 2017
 • Број на прегледи: 6
 • 0 Коментари
„Растеме со класика“-проект на општина Центар

И годинава по втор пат, општина Центар во рамки на Програмата за култура го реализираше проектот за музичка едукација на најмладите „Растеме со класика“, со кој беа опфатени околу 900 деца од сите предучилишни установи во општината.

Општина Центар и годинава ќе субвенционира 1.111 велосипеди

 • 26 март 2017
 • Број на прегледи: 14
 • 0 Коментари
Општина Центар и годинава ќе субвенционира 1.111 велосипеди
Општина Центар, четврта година по ред, ќе го спроведе проектот „Цел Центар на точак “, кој изминатите три  години се покажа како успешен. Оваа година, општината  ќе субвенционира средства за купување на нови 1.111  велосипеди. 

Работна средба на градоначалникот Жерновски со претседателот на СДСМ, Заев

 • 24 март 2017
 • Број на прегледи: 21
 • 0 Коментари
Работна средба на градоначалникот Жерновски со претседателот на СДСМ, Заев
Градоначалникот Жерновски го информираше претседателот на СДСМ за реализацијата на Програмата на општината и за постигнатите резултати, со оглед дека општината за три ипол години реализираше 230 проекти и покрај сите опструкции од досегашната централна власт.

Известување

 • 23 март 2017
 • Број на прегледи: 29
 • 0 Коментари
Известување
Општина Центар ги известува граѓаните на општината дека од 27.3.2017 (понеделник) ќе отпочне со редовната пролетна дератизација.

Општина Центар ја заврши седницата од 2013-та, прекината поради вандализмот и нарачаните шамари

 • 22 март 2017
 • Број на прегледи: 120
 • 0 Коментари
Општина Центар ја заврши седницата од 2013-та, прекината поради вандализмот и нарачаните шамари
Овие детални урбанистички планови биле донесени од претходниот состав на Советот на општина Центар, во 2012-тата година.

Жерновски – Пломп: Потребен е брз и мирен трансфер на власта и формирање на Влада

 • 22 март 2017
 • Број на прегледи: 18
 • 0 Коментари
Жерновски – Пломп: Потребен е брз и мирен трансфер на власта и формирање на Влада
Двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија, особено по вчерашната посета на комесарот Хан и европратениците Кукан, Вајгл и Флекенштајн.

“Исправи се“ – нов проект на општина Центар

 • 21 март 2017
 • Број на прегледи: 65
 • 0 Коментари
“Исправи се“ – нов проект на општина Центар
Со овој проект, 1111 ученици од прво и второ одделение од сите седум основни општински училишта во Центар ќе бидат прегледани од стручни лекарски тимови за навремено дијагностицирање на било какви деформитети кај децата.

Со одлука на општина Центар, наместо улица – нови дрвја, зеленило и урбана опрема

 • 20 март 2017
 • Број на прегледи: 152
 • 0 Коментари
Со одлука на општина Центар, наместо улица – нови дрвја, зеленило и урбана опрема
Советниците на општина Центар со 12 гласа ЗА, донесоа одлука за изглед на градба, пешачки улици и патека на ул. Кеј 13-ти Ноември, на потегот од улица “Филип Втори Македонски“ до објектот на Телеком.

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

 • 19 март 2017
 • Број на прегледи: 68
 • 0 Коментари
Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар
Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, излезе на терен за да ја констатира фактичката состојба со почетокот на градењето на улицата на кејот на Вардар, со решение на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, издадено на 31.12.2016-та година.
12345678910 Последна