mk-MKen-US
Општина
Центар

Архива

Новости

Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со МТСП и Здружението на деца заболени од парализа

 • 21 јуни 2018
 • Број на прегледи: 18
 • 0 Коментари
Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со МТСП и Здружението на деца заболени од парализа
Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и претседателката на Здружението на деца заболени од церебрална парализа Марина Билбиловска потпишаа Меморандум за соработка

Општина Центар: Граѓаните да пријават штети на јавни површини

 • 9 јуни 2018
 • Број на прегледи: 96
 • 0 Коментари
Општина Центар: Граѓаните да пријават штети на јавни површини
Општина Центар ја информира јавноста дека по денешното невреме, формирано е општинско координативно тело за увид на јавните површини погодени од невремето и констатација на штетите.

Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

 • 9 јуни 2018
 • Број на прегледи: 65
 • 0 Коментари
Проектот “Исправи се“ на општина Центар ќе ги открие деформитетите на ’рбетниот столб кај првооделенците

Општина Центар се грижи за своите најмлади жители и за нивниот здрав раст и развој. Затоа втора година по ред го спроведува проектот “Исправи се“ во соработка со ординацијата за физикална медицина и рехабилитација “Твое Здравје“.

Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 56
 • 0 Коментари
Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со НЕКСУС – Граѓански Концепт

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ  и Афродита Муслиу, претседател на НЕКСУС – Граѓански Концепт потпишаа Меморандум за соработка.Преку електронската платформа prijavi.mk / raporto.mk за пријавите на граѓаните ќе се подобрат јавните услуги кои се во надлежност на општината.

Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 40
 • 0 Коментари
Бузалковски на врвот на табелата во брзински моторциклизам

 Нашиот најмлад  натпреварувач во брзински  моторциклизам , Христијан Бузалковски, возачот на Ендуро Тим Водно Скопје, се врати од 5-тата рунда од БМЅ Европскиот Шампионат. Mладиот Бузалковски забележа уште една победа.  Бузалковски е голем талент и е на врвот на табелата во генералниот пласман.

Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“

 • 8 јуни 2018
 • Број на прегледи: 77
 • 0 Коментари
Завршија училишните детски претстави во паркот “Капиштец“
Учениците од седумте основни училишта во Центар оваа недела ги забавуваа присутните граѓани во паркот “Капиштец“ со изведби на повеќе претстави.

Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 • 7 јуни 2018
 • Број на прегледи: 65
 • 0 Коментари
Општина Центар започна со расчистување на дивоградбата во „Урбан парк“

 

Општина Центар, со асистенција на МВР, утринава започна со извршување на решението на инспекциските служби за отстранување на дивоградбите, но и на диво поставената населба во „Урбан парк“.

Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 309
 • 0 Коментари
Презентиран Деталниот Урбанистички План “И 06 Пролет“

Во салата на Советот на општина Центар, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со општинското раководство и претставници од други јавни институции и претпријатија го презентираа Деталниот урбанистички план И06 Пролет.

Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 • 6 јуни 2018
 • Број на прегледи: 47
 • 0 Коментари
Кошаркарите од Работнички до М18 кај Богдановиќ

 

Младите на Работнички  до 18 години ја реализираа целта и го освоија победничкиот пехар.

12345678910 Последна