17 нови костени на улицата “Франклин Рузвелт“

• 4 декември 2018

Град Скопје, заедно со останатите скопски општини, започна акција за зазеленување на градот. Во склоп на акцијата, општина Центар и општина Карпош денеска од двете страни го обновија дрворедот кој се протега по должината на улицата “Франклин Рузвелт“ (Рузвелтова“, од булеварот “Илинден“ до улицата “Васил Ѓоргов“.

17 стари и паднати дрва се заменети со нови, високо квалитетни садници од видот Костен, кои се автентични со останатите дрвја од дрворедот.

Со денешната акција, заедно со соработниците од Град Скопје и Карпош, но и останатите скопски општини, продолжуваме со реализација на заложбата за позелена и поздрава животна средина, затоа што здравата животна средина е придобивка која трајно влијае на животот на сите граѓани.

Акцијата за зазеленување продолжува и во наредниот, со други активности во останатите општини во Скопје.