“И ние децата сме учесници во сообраќајот“, по втор пат во општина Центар

• 27 октомври 2017

Учениците од седумте основни училишта во општина Центар по втор пат беа дел од активноста “И ние децата сме учесници во сообраќајот“, во рамки на општинскиот проект “Цел Центар на точак“.

Основното училиште “Јан Хајнрих Песталоци“ беше домаќин на 58 ученици од шесто до девето одделение, кои во две категории се натпреваруаа во вешто возење на велосипед. Учесниците се натпреваруваа во пет вештини за побезбезбедно и поодговорно учество во сообраќајот. Најдобрите тројца од двете категории ќе бидат наградени со соодветна велосипедска опрема.

Овој проект има за цел да го промовира возењето велосипед како најдобар начин на комуникација и да стави акцент на вештото возење наспроти брзото возење.

Општина Центар продолжува активно да работи на подигање на свеста на своите граѓани од сите возрасти за важноста на безбедниот сообраќај и здравата животна средина.

5.0