Советот на општина Центар ја одржа 78-мата седница

• 7 септември 2017

Советот на општина Центар ја одржа 78-мата седница. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ бараше дополнение на дневниот ред – Советот итно да расправа за состојбата и да се закаже референдум против населувањето на мигрантите.

Според Деловникот за работа на Советот, предлагачот треба да образложи зошто бара и во што е итноста на ставање на точката на дневен ред. Советничката група предводена од СДСМ не гледа во што е итноста на ставање на ваква точка на дневен ред и дека на наредната седница на Советот, оваа точка ќ

Веднаш по 78-мата седница, советниците требаа да расправаат и за преостанатите точки од 77-мата и 76-тата седница, но поради обемноста и отсуството на дел од советниците, одложена е расправата за предлог-одлуката за ослободување од побарувањето на финансиски средства по основа на Договор за закуп на деловен простор, како и разгледувањето на барање од група на граѓани во врска со идејата „Здравјето пред профитот“.