mk-MKen-US
Општина
Центар

Работна средба Тренеска Десковска - Жерновски

 • 16 август 2017
 • Број на прегледи: 7
 • 0 Коментари
Работна средба Тренеска Десковска - Жерновски
Жерновски информираше за подготвеноста на седумте основни училишта на територија на општината за почетокот на новата учебна година и за реконструкцијата и санацијата која се изведува во училиштата за подобри услови за образование и престој на децата.

Нова енергетски-ефикасна фасада на зградата на “Цицо Поповиќ“ бр. 4 – Жерновски со жителите на Пролет

 • 15 август 2017
 • Број на прегледи: 28
 • 0 Коментари
Нова енергетски-ефикасна фасада на зградата на “Цицо Поповиќ“ бр. 4 – Жерновски со жителите на Пролет
Оваа е една од повеќето згради кои ја формираат населбата “Пролет“, изградена во 1948 година, како прва станбена населба по Втората светска војна од архитектот Михо Чакеља.

Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје

 • 20 јули 2017
 • Број на прегледи: 95
 • 0 Коментари
Средба Жерновски-Гарет за подготовките за Суперкупот во Скопје
Општина Центар сака подготвено да ги пречека славните тимови „Манчестер Јунајтед“ и „Реал Мадрид“, како и нивните верни навивачи што ќе дојдат од сите страни на светот за да го следат  фудбалскиот натпревар во рамките на Суперкупот на УЕФА .

Жерновски и Жбогар со наградените ученици во Охрид

 • 14 јули 2017
 • Број на прегледи: 39
 • 0 Коментари
Жерновски и Жбогар со наградените ученици во Охрид
Најдобрите, најталентираните и наградените ученици за своите инвентивност и талент, на традиционалната одбележување на Денот на Европа, од Општина Центар беа наградени со еднодневен излет во Охрид.

Средба Бејта – Жерновски

 • 12 јули 2017
 • Број на прегледи: 46
 • 0 Коментари
Средба Бејта – Жерновски
Градоначалникот на Општина Гостивар, Невзат Бејта, денеска во својот кабинет го прими и разговараше со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски.

Признание за Жерновски од Здружението на пензионери

 • 10 јули 2017
 • Број на прегледи: 69
 • 0 Коментари
Признание за Жерновски од Здружението на пензионери
“Општината мора да соработува со пензионерите за да им овозможиме поквалитетен живот на нашите возрасни граѓани“, рече Жерновски, заблагодарувајќи се на признанието кое, рече, многу му значи, вети уште поголема соработка и реализирање на нови проекти.

Перо Антиќ прогласен за заслужен граѓанин на Општина Центар

 • 5 јули 2017
 • Број на прегледи: 119
 • 0 Коментари
Перо Антиќ прогласен за заслужен граѓанин на Општина Центар
Како признание за огромниот придонес во спортот и афирмацијата на Република Македонија и општината од која потекнува, Центар денеска му ја додели плакетата за заслужен граѓанин.

Транспарента соработка на општина Центар со жителите и граѓанскиот сектор

 • 5 јули 2017
 • Број на прегледи: 11
 • 0 Коментари
Транспарента соработка на општина Центар со жителите и граѓанскиот сектор
Во строгиот дел на Центар, граѓаните  се соочуваат со низа проблеми. Иако велат, можеби нивните проблеми се помали од другите урбани заедници, сепак бараат уште поквалитетно живеење и активно да бидат вклучени во подготовката, измените и дополнувањата  на сите планови на општината кои ги засегаат нив.

Вечерва во Центар започнува летниот театарски фестивал “Жапчиња 2017“

 • 5 јули 2017
 • Број на прегледи: 135
 • 0 Коментари
Вечерва во Центар започнува летниот театарски фестивал “Жапчиња 2017“

И оваа година, Општина Центар за сите деца кои остануваат во градот на овие летни температури, организира дружење и забава.


12345678910 Последна